Karencita de Perú

The Cost of Groceries – El Costo de la Comida

Posted on: July 9, 2010

I have always loved going to grocery stores in different places.  It is interesting to see what brands they have, what different kinds of things they sell and how the prices differ.  In real dollar terms, the cost of food is much cheaper here in Peru than in Canada.  If you look at the prices relatively and compare income versus costs, most things are probably the same.  However, there are some things that are definitely more expensive and some that are cheaper.

The prices of basic food staples are as follows in Peruvian nuevo soles and Canadian dollars:

  • 1 liter carton of 1% milk – 3 soles ($1.15)
  • 350 gram loaf of white bread – 4.20 soles ($1.60)
  • 100 grams of  butter – 4.5 soles ($1.70)
  • 1 liter carton of juice – 2.70 soles ($1)
  • 1 liter bottle of yogurt – 3.5 soles ($1.30)
  • 500 grams of mayonnaise – 6.5 soles ($2.45)
  • 15 eggs – 5.35 soles ($2.00)
  • 250 grams of sliced ham – 2.65 soles ($1.00)
  • 250 grams of Edam sliced cheese – 5.5 soles ($2.05)

The price of fruit & veggies are as follows:

  • Delicious apples – 2.89 soles/kg  ($1.10/kg)
  • Bananas – 0.99 soles/kg  ($0.37/kg)
  • Mandarin oranges – 0.99 soles/kg  ($0.37/kg)
  • Avocado – 4.99 soles/kg  ($1.86/kg)
  • Pineapple – 2.99 soles/kg  ($1.11/kg)
  • Italian tomato – 3.99 soles/kg ($1.50/kg)
  • Potatoes – 1.99 soles /kg  ($0.75/kg)
  • Onion – 1.59 soles /kg  ($0.60/kg)
  • Broccoli – 2.69 soles/kg  ($1.00/kg)
  • Red pepper – 4.79 soles/kg  ($1.80/kg)
  • 205 grams of white mushrooms – 4.69 soles  ($1.75)
  • Head of lettuce – 2 soles  ($0.75)
  • Green onions – 1.20 soles  ($0.45)
  • English cucumber – 2.87 soles  ($1.07)

Meat & Poultry prices are as follows:

  • Chicken breast (boneless) – 17.50 soles/kg ($6.52/kg)
  • Chicken thighs (bone-in) – 8.90 soles /kg  ($3.32)
  • Ground beef – 11.95 soles /kg  ($4.45/kg)
  • Steak strips (like for fajitas) – 22.95 soles/kg  ($8.55/kg)

The things that are most expensive are foods imported from North America.  These prices may not seem much in Canadian terms, but when you compare them against the Canadian prices of some of the other items you will see that they are extremely expensive for Peruvians to buy.

  • Peanut butter (small jar) – 16 soles ($6.00)
  • Box of Quaker Instant Oatmeal – 14 soles ($5.20)
  • 6 Muffins – 11.90 soles  ($4.45)
  • Small carton of sour cream – 9.90 soles ($3.70)
  • Bottle of caesar salad dressing – 17 soles ($6.34)
  • Cheddar cheese – 46.90 soles/kg  ($17.50/kg)

I bought a small piece of cheddar cheese and it cost 9.10 soles ($3.40).  It may not seem like much by our standards, but when you consider that the Edam cheese we normally by costs 25.50 soles/kg you can see that cheddar is almost double the price!

If anyone wants to let me know what the current price of some of these items are in Canada I would be interesting to know.

Advertisements

2 Responses to "The Cost of Groceries – El Costo de la Comida"

I wonder what you are going to take back with you to Peru, something you find hard to get there or quite expensive.

I am making a list of the things I want to bring back with me. So far I have peanut butter, oatmeal, granola bars and cheddar cheese on the list. I am not quite sure how I am going to bring cheese back with me, but I am going to try!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

Keeping my friends, family and co-workers up to date on my life and adventures in Perú!

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 23 other followers

Archives

Miraflores in Lima Perú

%d bloggers like this: